Iš ko susideda elektros energijos kaina ir kaip sutaupyti?

Elektros energiją naudojame kasdien ir šiandien turbūt būtų labai sudėtinga įsivaizduoti, kaip atrodytų mūsų gyvenimas be jos. Ką jau kalbėti apie visą gyvenimą, kaži, kaip ištvertume bent savaitę be elektros namuose. Kiekvieną mėnesį skaičiuodami sąskaitas už elektros energiją, arba sulaukdami naujienų apie elektros kainos pokyčius nė nesusimąstome, už ką iš tiesų mes mokame. Statistika rodo, kad itin mažai žmonių tiksliai žino, iš ko susideda visuomeninės elektros energijos kaina.

elektros lemputes

1. Elektros pirkimas.

Visuomeninės elektros tiekėjai patys perką elektros energiją. Todėl pagrindinė elektros energijos kaina priklauso nuo elektros rinkos kainos. Kad rinkoje būtų išlaikyta logika, o kainos būtų protingos, elektros pirkimo ir pardavimo rinkoje procesus prižiūri Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija.

2. Persiuntimo paslaugos.

Elektros energija gavėjams, arba naudotojams, yra teikiama aukštos įtampos laidais. Tai kainuoja nemažas išlaidas. Kad persiuntėjai galėtų dirbti, o verslas nedirbtų nuostolingai, jiems taip pat reikalingas uždarbis. Išlaidos, skirtos elektros energijos paskirstymui yra dar viena elektros energijos kainos dalis.

3. Apsauga.

Darbas su elektros energija yra itin pavojingas ir atsakingas. Kad galėtumėte gauti elektrą, tiek gamintojai, tiek perskirstytojai turi pasirūpinti tinkama apsaugos prevencija, kokybiškais įrengimais ir sistemomis. Be to, darbas su elektra yra itin prižiūrimas – čia keliama daug reikalavimų, privalu atitikti tarptautinius kriterijus. Visiems įrenginiams ir saugumo užtikrinimui reikalingos nemažos išlaidos. Jos taip pat leidžiamos avarijoms likviduoti, profilaktinei priežiūrai užtikrinti.

4. Vartotojų aptarnavimas.

Kai elektra jau paruošta naudojimui, svarbu pasirūpinti, kad ji pasiektų naudotojus ir pateisintų jų lūkesčius. Tam reikalingas nemažas kiekis žmonių. Visi jie prižiūri, kad elektros energija pasiektų visus vartotojus, kad būtų tiekiama be perstojo ir būtų išvengta nelaimingų atsitikimų, neplanuotų avarijų. Kuomet namuose turite problemų su elektros energija, skubate pasirūpinti pagalba – kviečiate specialistus, skambinate savo elektros tiekėjui ir jis pasirūpina visais nepatogumais. Kad problemos būtų sprendžiamos laiku ir greitai, reikalinga samdyti specialistus. Jų ir specialios technikos išlaikymas yra dar viena elektros energijos kainos dalis.

 5. Mokesčiai.

Nemaža kainos dalis priklauso ne kam kitam, o valstybei. Lietuvoje mokamas 21 proc. PVM mokesčio, kurį privalo mokėti visi verslo objektai. Nepaisant to, kad elektros energija yra neišvengiamai naudojama kiekvieno šalies gyventojo, elektros kaina, kurią moka gamintojai, privalo kompensuoti gamintojų, perskirstytojų ar tiekėjų valstybei sumokamus mokesčius.

Kaip sutaupyti?

Elektros energijos taupymo būdų esti tikrai nemažai. Tačiau bene geriausias ir populiariausias būdas tai teisingo elektros tarifo pasirinkimas. Šiuo metu Lietuvoje Jūs galite rinktis iš dieninio, naktinio ir dviejų zonų tarifo. O būtent tai lemia mažiausią elektros energijos kainą galutiniam vartotojui.

Patiko straipsnis? Pasidalinkite juos socialiniuose tinkluose arba parašykite savo komentarą žemiau.

 

Related Posts

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *