Ar žinote, iš ko susidaro elektros energijos kaina?

elektros energijaDirbantieji moka mokesčius. Atskaitoma ne tik nuo atlyginimo – iš šeimos biudžeto taip pat paskiriama dalis pinigų kitokiems mokesčiams: už internetą, šildymą, elektrą… Pastarieji dažnai tampa naujienų objektu, mat elektros energijos kaina nėra „sustabarėjusi“. Kartais ji kinta, o perkopus per 2015-ųjų slenkstį buvo perskaičiuota eurais. Kam patinka skaičiai, įdomu patyrinėti, kiek elektra kainavo ir kainuoja.

Pradėjus domėtis elektros energijos kaina, matomi padriki skaičiai. Sunku suprasti, kodėl tenka mokėti būtent tiek, kiek nurodyta. Kyla klausimas, kas kainą sudaro. Ir tuomet surandama informacija, kad galutinis skaičius susideda net iš septynių dalių. Pirmoji – tai kaina, už kurią elektros energija įsigyjama. Piniginė šiuo atveju atveriama gamintojams bei tiekėjams. Šie skaičiai nustatomi specialios komisijos.

Antrąją elektros energijos kainos dalį sudaro perdavimo paslaugų aukštos įtampos tinklais kaina. Kaip trečioji dalis minėtinos sisteminės paslaugos. Tai reikalinga stabiliam darbui, kokybiškam ir be trukdžių vykstančiam procesui. Ketvirtoji dalis – tai elektros skirstymas. Šiai kainai įtakos turi įtampa.

Į penktąją grafą rašomos vartotojų aptarnavimo paslaugos. O štai šeštoji dalis sudėtingesnė, susijusi su subsidijomis bei viešaisiais interesais. Galiausiai – PVM. Šis mokestis, kaip žinoma, sudaro 21 procentą. Pamąsčius tai atrodo gana nemažai – daugiau nei penktadalis visos sumos.

Kodėl paprastam vartotojui pravartu susipažinti ne tik su galutine elektros energijos kaina, bet ir su visomis ją sudarančiomis dalimis? Pirmiausia tai yra tiesiog bendras išprusimas. Jei kada kokiame proto mūšyje būtų klausimas apie elektrą ir jos kainas, pavyktų komandai uždirbti tašką. O jei kalbėtume apie rimtesnius dalykus, tai suprastume, kad pravartu žinoti, už ką moki. Kartais gali atrodyti, kad iš savo kišenės atiduodama nepagrįstai daug. Tad siekiant išvengti papildomų nervų verta susipažinti su šiose pastraipose pateiktais septyniais punktais, kurie yra elektros kainos „ingredientai“.

Elektros energijos kainų srityje apsišviesti naudinga ir dėl to, kad ši energija būtina. Tai vienija ne tik kaimynus, bet ir didžiąją pasaulio dalį. Kitaip tariant, visa nagrinėjama tema yra globali. Elektra naudojama visur. Be jos neapsieinama virtuvėje, buityje. Ji reikalinga dirbant ir mokantis. Be jos neįsivaizduojamos kai kurios pramogos ir poilsis. Tai įvairių prietaisų „maistas“, o vartotojams svarbu, kad išmanusis telefonas neišsikrautų ar ventiliatorius atgaivintų karštą vasaros dieną.

Žinoma, elektros rinkoje egzistuoja įvairių niuansų. Pavyzdžiui, nepriklausomo tiekėjo ir optimalaus plano pasirinkimas. Tokius sprendimus įžvelgia verslas, kuriame svarbus pasvertas pinigų naudojimas. Protingi elektros planai – galimybė išvengti nepageidaujamų išlaidų. Aišku, ir tuomet būtina susipažinti, kas lemia galutinę kainą ir kiek verta kiekviena dalis.

Tampa aišku, kad elektros energijos kaina – ne padriki skaičiai, o įvairių paslaugų ir jų vertės mišinys. Kai vartotojas skaičių sistemą išstudijuoja, jam gali atslūgti įtampa – jei atrodo, kad mokama nepagrįstai daug, išsiaiškinus viskas susidėlioja į savo vietas. O tai yra dar viena priežastis, kodėl skaitytos eilutės buvo naudingos ir galbūt pravers ateityje.

 

Related Posts

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *